NGO HERO to konkurs, który stawia w centrum ludzi – ich zaangażowanie, postawy i konkretne działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Ludzi z różnych środowisk i miejsc, których łączy to, że nie są obojętni: urzędnicy, przedsiębiorcy, nauczyciele, dziennikarze, aktorzy, influencerzy, wolontariusze czy darczyńcy. To właśnie z myślą o nich powstał konkurs NGO Hero. Czas na docenienie ludzi, którzy bezinteresownie wspierają organizacje pozarządowe – z pasją, konsekwencją i przekonaniem, że warto działać na rzecz wspólnego dobra.
Kategorie konkursu NGO HERO
Kandydatów do tytułu NGO Hero można zgłaszać w siedmiu kategoriach. W każdej z nich można nominować konkretną osobę, której działania miały realny wpływ na działalność i rozwój zgłaszającej organizacji pozarządowej.
Kategorie konkursowe:
- Organizacja pozarządowa (NGO) – w tej kategorii można zgłosić osoby z innych NGO-sów, które przyczyniły się do rozwoju zgłaszającej organizacji,
- Urząd – kategoria do zgłoszenia osób z szeroko pojętej administracji, które wspierają działania trzeciego sektora,
- Firma – nagrodę w tej kategorii może otrzymać konkretna osoba z biznesu wspierająca NGO,
- Młodzież – na wyróżnienie w tej kategorii zasługują młode osoby włączające się w działania trzeciego sektora,
- Media – wyróżniamy dziennikarzy, którzy nagłaśniająca działania społeczne i sprawiają, że działania organizacji odbijają się szerokim echem,
- Osoba indywidualna – ktoś wspierający bezinteresownie, działający w otoczeniu NGO,
- Znani i zaangażowani – osoby publiczne angażujące się w działalność konkretnej organizacji.
Jak zgłosić kandydata?
Zgłoszeń mogą dokonywać tylko organizacje pozarządowe. Warunkiem zgłoszenia kandydata na NGO Hero jest realna współpraca tej osoby ze zgłaszającą organizacją, a także zgoda tej osoby na zgłoszenie.
Kandydatów można zgłaszać wyłącznie przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie konkursu NGO HERO, gdzie znajdują się też szczegółowe informacje i regulamin. W zgłoszeniu należy krótko opisać, jakie działania zostały wspólnie zrealizowane, jak te działania wpłynęły na organizację, a także co wyróżnia akurat tego bohatera na tle innych osób, z którymi organizacja współpracuje. Każda organizacja ma szansę docenić aż siedem osób – po jednej z każdej kategorii.
Konkurs jest całkowicie bezpłatny.
Zgłoszenia przyjmujemy do 20 czerwca 2025 roku.
Kto może być NGO Hero?
Oto kilka przykładów potencjalnych NGO HERO:
- Pracowniczka wydziału komunikacji w urzędzie pomagająca organizacji w stworzeniu treści na stronę internetową,
- Właściciel lokalnej firmy oferujący pracownikom czas na wolontariat,
- Dziennikarka opisująca inicjatywy społeczne i nagłaśniająca działania organizacji,
- Studenci prowadzący pro bono działania edukacyjne dla NGO,
- Uczennica, która zorganizowała zbiórkę karmy dla lokalnego przytuliska dla zwierząt,
- Youtuber, który opowiedział o ważnym temacie, którym zajmuje się organizacja w swoim programie i przyczynił się do sukcesu kampanii,
- Sąsiad, który pozwolił na swoim terenie zorganizować piknik i sąsiadka, która piecze pyszne ciasta na wydarzenia NGO.
- oraz wiele innych osób, bez których organizacje pozarządowe nie mogłyby sprawnie funkcjonować.
Finał konkursu
Spośród wszystkich zgłoszeń zostanie wybranych po pięciu Nominowanych w każdej kategorii, a ich sylwetki zostaną zaprezentowane na stronie NGOhero.pl. Laureatów każdej kategorii, którzy otrzymają tytuł NGO HERO poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 8 września 2025 roku w Krakowie w ramach konferencji CSR i ESG – od ludzi, dla ludzi.
Dlaczego warto zgłosić kandydata?
Zgłoszenie kandydata to forma uznania, sposób na docenienie osób zaangażowanych, a także możliwość opowiedzenia inspirujących historii i promocję dobrych praktyk.
Wszystkie szczegóły i regulamin znajdują się na stronie: ngohero.pl.
Zachęcamy wszystkie organizacje pozarządowe do zgłaszania swoich bohaterów. Wspólnie pokażmy, ilu ludzi z sercem działa dla dobra wspólnego!
Zespół Fundacji Pro NGO